یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در دو سال گذشته در صنعت خودروی جهان مطرح بوده، سمت‌گیری جدید شرکت‌های معتبر به سوی تولید خودرو‌های برقی است، در حالی که خودروسازان ایرانی کاملا از این قافله عقب مانده‌اند و به‌طور‌کلی زیرساخت‌های خودروهای الکتریکی نیز به‌هیچ‌عنوان آماده نیست.

 

بر اساس این گزارش اگر بخواهیم روند تولید خودرو‌های الکتریکی را در کشور بررسی کنیم، خواهیم دید تولید این‌گونه خودروها در ایران با دو چالش عمده و اساسی روبه‌رو است.

 

اولین چالش مربوط به فن‌آوری و دانش تولید این خودرو است و در حال ‌حاضر این فنّاوری در کشور وجود ندارد و اگر خودروسازی بخواهد در این زمینه ورود کند، باید به‌وسیله سرمایه‌گذاری با طرف خارجی اقدام به تولید کرده که قطعا این موضوع الزامات و تمهیدات بسیار زیادی را می‌طلبد و با توجه به ساختار فعلی صنعت خودروی کشور به نظر می‌رسد، این موضوع با اما و اگرهای بسیاری روبه‌رو خواهد بود.

 

از سوی دیگر زیرساخت‌های تولید این خودروها باید در کشور ایجاد شود که این موضوع زمان‌بر است و به همین دلیل خودروسازان عمومی به‌خصوص در کلان‌شهرها باشد.

 

با توجه به قیمت بالای خودروهای برقی بسیاری از مشتریان با توجه به وضع درآمدی خود توان خرید چنین محصولاتی را ندارند. به نظر می‌رسد این موضوع خود بزرگ‌ترین چالش صنعت خودروی کشور در صورت تولید خودروهای الکتریک خواهد بود. به همین دلیل تنها راه این است که با توجه به مزایای استفاده از این خودرو‌ها از سوی دولت حمایت‌های ویژه‌ای انجام شود.

 

سومین چالش استفاده خودرو‌های الکتریکی در ایران، جایگاه شارژ باتری این خودروهاست که در صورت تولید انبوه آن‌ها بودن شک باید جایگاه‌های متعددی برای این امر در نظر گرفته شود که این موضوع خود نیاز به زیرساخت‌های بسیاری دارد.

 

برخی کارشناسان معتقدند درصورتی‌که خودروهای برقی در کشور فراگیر شوند، باید استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر برای تولید برق در دستور کار وزارت نیرو قرار بگیرد، چراکه اگر برای تولید برق از انرژی‌های فسیلی استفاده شود، هر چند از آلودگی شهرها کاسته خواهد شد اما عملا آلودگی در نیروگاه‌ها و حومه شهرها افزایش خواهد یافت و در‌مجموع آلودگی در مقیاس کلان کاهش نمی‌یابد.

 

بنابراین باید در کنار توسعه خودروهای برقی، تولید برق از منابع تجدید پذیر نیز دیده شود تا درمجموع آلایندگی در کشور کاهش یابد. در این صورت آینده روشنی در حوزه خودروهای برقی در کشور خواهیم داشت./خبر خودرو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *