چرایی نخریدن ماهی قرمز در ایام نوروز

مدیر کل محیط زیست شهر تهران با بیان اینکه برخی افراد سودجو به قاچاق و خرید و فروش گونه‌های حیات وحش در تهران مبادرت می‌کنند، گفت: متاسفانه افراد سودجو این گونه‌های حیات وحش را در بازار‌های غیر رسمی و به مردم علاقه‌مند می‌فروشند که “جرم” محسوب می‌شود.

محمد حسین بازگیر درباره خرید و فروش غیر‌قانونی برخی گونه‌های حیات وحش در تهران طی ایام عید نوروز اظهار کرد: در ایام منتهی به عید نوروز برخی افراد سودجو بعضی از گونه‌های حیات وحش اعم از سوسمار، مارها، لاک‌پشت، سمندر و … را به‌صورت غیر قانونی از زیستگاه‌های طبیعی کشور به صورت قاچاق به تهران منتقل می‌کنند.

وی با برشمردن برخی خطرات قاچاق حیات وحش به کلان‌شهرها و به‌ویژه تهران توضیح داد: متاسفانه افراد سودجو این گونه‌های حیات وحش و حیوانات مختلف را در بازار‌های غیر رسمی و به مردم علاقه‌مند می‌فروشند که این رویکرد بر اساس قانون کشور تخلف محسوب می‌شود و برنامه‌های لازم برای پیگیری قانون‌شکنان وجود دارد.

مدیر‌کل محیط زیست شهر تهران با بیان اینکه گشت‌های محیط زیست به‌صورت مستمر به پایش مناطق فروش احتمالی گونه‌های قاچاق حیات وحش می‌پردازند، گفت: فروش گونه‌های حیات وحش جرم است و با قانون‌شکنان برخورد خواهد شد.

بازگیر افزود: این گونه‌های حیات وحش علاوه بر قاچاق بودن برخی مشکلات را به وجود می‌آورند؛ یکی از این مشکلات آسیب دیدن زیستگاه اولیه این حیوانات است که با خروج آن‌ها از زیستگاه‌ها به وقوع می‌پیوندد.

وی تاکید کرد: مشکل دیگر به عدم نگهداری مناسب گونه‌های قاچاق حیات وحش باز می‌گردد و بسیاری از خریداران نیز با شرایط زیستی گونه‌ها و نوع تغذیه آن‌ها آشنا نیستند و این هم یکی از مسائل مهم محسوب می‌شود.

مدیر کل محیط زیست شهر تهران تصریح کرد: قطعاً گونه‌های قاچاق شده که در تهران یا سایر کلان‌شهرها به فروش می‌رسند هم سرنوشت تلخی را خواهند داشت؛ با قاچاق شدن گونه‌های حیات وحش، مشکلات زیادی برای زیستگاه‌ها هم پدید می‌آید و تعادل جمعیتی زیستگاه‌ها از بین می‌رود.

مدیرکل محیط زیست شهر تهران اظهار کرد: یکی دیگر از مشکلات ناشی از قاچاق و فروش گونه‌های حیات وحش در شهر تهران به احتمال شیوع بیماری مشترک بین انسان و حیوان باز می‌گردد که مردم باید به این مهم توجه ویژه‌ای داشته باشند.

به گفته بازگیر، رهاسازی این گونه‌های حیات وحش در طبیعت، می‌تواند به بروز مشکلات متعدد در زیستگاه‌ها دامن بزند، زیرا این گونه‌ها به عنوان مهاجم محسوب می‌شوند و مسائلی را برای ذخایر ژنتیکی به وجود می‌آورند.

وی افزود: به طور قطع نمی‌توان این گونه‌های قاچاق شده را به طور صحیح نگهداری کرد یا به رهاسازی آن در طبیعت پرداخت؛ با عوامل قاچاق و فروش گونه‌های حیات وحش در شهر تهران برخورد می‌کنیم البته مردم نیز باید در راستای معرفی و برخورد با این عوامل، همکاری لازم را داشته باشند.

بازگیر تصریح کرد: مردم هم باید در راستای عدم خرید و فروش گونه‌های قاچاق حیات وحش با ما همکاری داشته باشند و بهترین راهکار نیز عدم خرید و معرفی عوامل فروش است؛ قاچاق گونه‌های حیات وحش جرم محسوب می‌شود و با مجرمان نیز بنا بر قانون کشور برخورد جدی خواهد شد.

مدیرکل محیط زیست شهر تهران درباره خرید و فروش ماهیان قرمز عید نوروز نیز اظهار کرد: باید ابتدا از کارشناسان سؤال شود که آیا ماهیان قرمز جزوه فرهنگ ما محسوب می‌شود یا اینکه در قالب فرهنگ ما نمی‌گنجد.

 

چرایی نخریدن ماهیان قرمز در ایام نوروز

 

بازگیر، ماهیان قرمز را گونه‌های وارداتی دانست و گفت: ماهیان قرمز گونه بومی ما محسوب نمی‌شود و در صورت خریداری مضراتی را به دنبال دارد؛ خرید و فروش گونه‌های حیات وحش موجب می‌شود که جلوی حیات طبیعی این ماهیان گرفته شود و در صورت رهاسازی نیز گونه‌های بومی و داخلی ما دچار مشکلاتی می‌شوند.

مدیر کل محیط زیست شهر تهران تصریح کرد: در صورتی که ماهیان قرمز در رودخانه‌های داخلی رهاسازی شوند شاهد بروز مشکلات عدیده برای ماهیان بومی خواهیم بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

می خواهید در این بحث شرکت کنید؟
به راحتی نظرات خود را ارسال نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *