کارشناس مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته انتظار می‌رود بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۳۹ حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد منابع آبی ایران کاهش یابد.
ماندانا مقصودی روز سه‌شنبه در کارگاه تغییر اقلیم، اظهار کرد: گرمایش جهانی نشان می‌دهد متوسط دمای کره زمین براثر تغییر اقلیم و تمرکز گاز CO2 در جو همچنان رو به افزایش است.
وی افزود: اگر در راستای کاهش تغییر اقلیم اقدامی صورت نگیرد پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۱۰۰ دمای زمین حداقل ۵ تا ۷ درجه افزایش یابد، اگر اقداماتی صورت گیرد حداقل تا ۳ درجه گرم‌تر می‌شود، در برخی نقاط مانند قطب تا ۹ درجه افزایش دما خواهیم داشت که این روند بر روی دریاها، تنوع زیستی و بخش اقتصادی تأثیر خواهد گذاشت.
افزایش دما در استان فارس
وی ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد تغییرات مطلق سالانه دما در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۳۹ در مقایسه با سال‌های ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۵ ، دما در بیشتر نقاط کشور افزایش‌یافته اما متفاوت است، در مناطقی مانند استان فارس، شمال غربی و بخش‌هایی از شمال شرق کشور دما بیشتر افزایش‌یافته است.
مقصودی گفت: پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ دمای کشور حدود ۱.۵درجه، تا سال ۲۰۳۵ حدود ۲ و تا سال ۲۰۵۰ دمای کشور ۲.۵ و شاید بیشتر در برخی مناطق افزایش یابد.
کاهش بارندگی شدید در جنوب غرب کشور
وی درباره وضعیت بارندگی در کشور اظهار کرد: پیش‌بینی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد میزان بارندگی در کشور در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۳۹ در برخی از نقاط کشور به‌ویژه در بخش‌هایی از جنوب غرب شدیداً کاهش خواهد یافت، در بخش‌هایی از جنوب شرق و مرکزی هم کاهش بارش خواهیم داشت.
مقصودی ادامه داد: ارزیابی‌های تغییر اقلیم بر روی منابع آبی کشور نشان می‌دهد که تا ۱۴۰۰ در بیشتر نقاط کشور کاهش منابع آبی خواهیم داشت.
وضعیت نگران‌کننده یخچال‌های طبیعی
وی گفت: همچنین وضعیت یخچال‌های در کره زمین نیز نگران‌کننده است ، بین سال‌های ۱۹۸۶ تا ۲۰۵۰ یخچال‌های زیادی را از دست خواهیم داد البته از بین رفتن یخچال‌ها در ماه‌های مختلف متفاوت است مثلاً در سپتامبر هیچ یخچالی وجود ندارد.
کاهش بارش‌های کمتر از ۱۰ میلی‌متر
کارشناس مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست افزود: میزان بارش‌های کمتر از ۱۰ میلی‌متر نیز در کشور در حال افزایش است که این مسئله باعث می‌شود روان آب‌ها کاهش یابد بنابراین در خاک نفوذ نمی‌کنند، در برخی حوضه‌ها تا ۲۰ درصد کاهش روان آب‌ها را خواهیم داشت.

1
زمان ذوب شدن یخ‌ها یک ماه جلوتر
وی گفت: پیش‌بینی‌شده تا ۲۵ درصد ریزش برف کم می‌شود و زمان شروع ذوب برف یک ماه عقب می‌رود، مثلاً اگر درگذشته شروع ذوب شدن برف‌ها در ماه‌های مرداد یا تیر بود اکنون دیگر از اردیبهشت‌ماه این روند آغاز می‌شود که تمام این مسائل موجب افزایش تبخیر و تعرق در کشور و کاهش منابع آبی می‌شود.
محو شدن برخی جزایر به علت بالا آمدن آب دریاها
مقصودی اظهار کرد: ذوب شدن یخ‌ها، کاهش بارندگی و افزایش دما براثر تغییر اقلیم بر روی بالا آمدن سطح آب دریاها تأثیر خواهد گذاشت به‌طوری‌که موجب محو شدن برخی جزایر مانند مالدیو خواهد شد، پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تا سال ۲۱۰۰ سطح آب دریاها بین ۳۰ تا ۱۲۲ سانتیمتر افزایش می‌یابد.
وی افزود: زمانی که آب دریاها بالا بیاید عوارضی همچون نفوذ به منابع آب‌های شیرین و شور شدن آن‌ها، زیرآب رفتن جزایر کوچک، نابودی برخی تأسیسات و تجهیزات ساحلی، از بین رفتن مناطق گردشگری ساحلی و از بین رفتن مزارع و زیستگاه‌های منتهی به دریاها را به همراه دارد.
مقصودی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد آب خلیج‌فارس در بازه زمانی ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۹ حدود چهار سانتیمتر بالاآمده است.
شیوع بیماری‌های گرمسیری و عفونی
وی تأکید کرد: کم شدن آب‌های سطحی در جهان نشان می‌دهد که به سمت گرم شدن زمین پیش می‌رویم که کاهش منابع آبی را خواهیم داشت، تمام این‌ها بر روی بهداشت جامعه تأثیرگذار خواهد بود و شیوع انواع بیماری‌های گرمسیری و عفونی را به همراه خواهد داشت.
کارشناس مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد افزایش هر دو تا سه درجه دما می‌تواند ابتلا به مالاریا را تا ۷ درصد افزایش دهد، شیوع مالاریا در بسیاری از نقاط کشور ما نیز در حال افزایش است.
وی افزود: سالک نیز بیماری دیگری وابسته به گرما است که بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۱ افزایش این بیماری را در کشور داشتیم، پیش‌بینی می‌شود در سال‌های ۲۰۲۶ تا ۲۰۳۰ شیوع این بیماری در استان‌هایی که شاهد آن بودیم کنترل شود اما در مناطقی در شمال غرب و جنوب غرب کشور که افزایش دمای بیشتری داریم، شیوع سالک را خواهیم داشت.
به گفته وی افزایش ریسک شیوع آتش‌سوزی جنگل‌ها هم از اثرات جانبی تغییر اقلیم و افزایش دما است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *