معاون پیشین سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه ۲ ماه از فصل پاییز گذشته و درختان هنوز سبز هستند، گفت: درختان آرام در حال برگ ریزانند، با این روال زمستانی در کار نخواهد بود .

حسن اصیلیان درباره تغییر اقلیم و آثار آن بر کشور اظهار داشت: کاهش بارندگی، وقوع طوفان‌های شدید و سونامی در نقاط مختلف کره زمین از جمله تغییرات محسوس گرمایش زمین و به دنبال آن تغییر اقلیم است. گرمایش زمین موضوعی عمومی و کلی است که دلائل مختلفی دارد، بعضی ها معتقدند تولید گازهای گلخانه‌ای از جمله دی اکسیدکربن، متان و فریون‌ها مهم‌ترین عوامل افزایش دمای کره زمین هستند. یکی دیگر از دلایل گرمایش زمین، جابجائی چند درجه‌ای نصف النهارهای زمین است که منجر به تغییر در فصول سال شده و تا حدودی هم در کشور محسوس است.

وی با بیان اینکه جابجایی و حذف برخی فصل‌ها اثر تغییر اقلیم است، افزود: در حال حاضر در مناطق استوایی تنها دو فصل وجود دارد، بیشتر نقاط جهان به سمت داشتن تنها دو فصل گرم و معتدل می‌روند، باران در این فصل‌ها باریده و ما در آینده به احتمال زیاد با حذف فصل‌ها به ویژه فصل زمستان مواجه خواهیم شد. چرا که اکنون دیگر با زمستانی به معنای واقعی که یخبندان، دمای چند درجه زیر صفر و بارش برف چند متری از علائم آن بودند، دیگر روبرو نیستیم.

اصیلیان با اشاره به منفی بودن آثار تغییر اقلیم بیشتر ،گفت: برف و یخبندان حاصل از آن در از بین بردن آفات کشاورزی بسیار مهم و تأثیرگذار هستند، علاوه بر این، برف در ارتفاعات به شکل بهمن جمع شده و منابع زیرزمینی از آن تغذیه می‌کنند، همچنین روان آب‌های سطحی نیز از برف بهره می‌برند. اما بارش باران‌های سیل آسا از آثار تغییر اقلیم است که نه تنها منفعتی ندارد بلکه حاصلخیزی خاک را از بین برده و منجر به فرسایش آن می‌شود. به همین دلیل کشور در آینده با بی آبی مفرطی روبرو خواهد شد که مهاجرت و نابودی کشاورزی از مهم‌ترین آثار آن است.

 این استاد دانشگاه تصریح کرد: گرمایش زمین در کشور نیمه خشک ما کاملا محسوس است. تغییر اقلیمی که در اثر گرم شدن آب و هوای کشور رخ داده منجر به کاهش نزولات جوی آسمانی شده است. با اینکه سال گذشته به واسطه پدیده ال نینو مناطقی از غرب و جنوب غرب کشورمان شاهد بارندگی‌هایی بودند اما نقاط مرکزی همانند اصفهان و یزد بهره کمتری از این پدیده بردند.

اصیلیان با بیان اینکه امسال نیز تاکنون به واسطه تغییر اقلیم بارندگی نداشته‌ایم، تصریح کرد: طبق گزارش‌های اعلام شده نسبت به سال گذشته با کاهش ۹۹ درصدی بارندگی‌ها مواجه بوده و وارد مرحله جدیدی از خشکسالی‌ها شده‌ایم.

وی یادآور شد: براساس آمارهای منتشر شده در سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۴) نسبت به سال‌های گذشته با تولید بیش از ۱۰ درصدی گازهای گلخانه‌ای مواجه بوده‌ایم.

این استاد دانشگاه درباره راهکارهای مقابله با گرمایش زمین و تغییر اقلیم بیان داشت: بهترین راهکار مدیریت آب باقی مانده کشورمان است.

اصیلیان با بیان اینکه بیش از ۸۵ درصد آب شیرین کشور در کشاورزی استفاده می شود، افزود: اگر روش کشاورزی را از سنتی به مکانیزه تغییر دهیم و تحقق دادن به این موضوع را در حد یک شعار ندانسته و وجهه قانونی به آن بپوشانیم، موفق خواهیم بود.
وی ادامه داد: با اینکه دولت اعلام کرده بیش از ۸۰ درصد بودجه مکانیزه شدن کشاورزی را متقبل می‌شود اما هنوز کشاورزان به این باور نرسیده‌اند.

معاون اسبق سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه خشکسالی و وضعیت اقلیمی زمین تغییر پیدا می‌کند، گفت: از آن‌جایی که خشکسالی دوره‌ای است و روزی تمام می‌شود ، بنابراین می‌توان با مدیریت منابع این بحران را پشت سر گذاشت.

این استاد دانشگاه در پایان گفت: بنابراین با توجه به چرخش نصف النهار، توافق کشورها برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و دوره‌ای بودن خشکسالی می‌توان تنها با مدیریت منابع باقی مانده از این چالش جان سالم به در برد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *