معاون برنامه‌ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه‌ای اصفهان می‌گوید، وجود سالیانه بیش از ۳۰۰ روز آفتابی، مناطق بادخیز، دامداری‌های زیاد و سیستم جمع‌آوری زباله مکانیزه، استان اصفهان را مستعد گسترش انواع انرژی‌های تجدید پذیر کرده است و شاهد گسترش انرژی‌های نو در اصفهان خواهیم بود.
برنامه کلان جمهوری اسلامی ایران استفاده بهینه از منابع انرژی‌های فسیلی و ارتقای میزان بهره‌برداری از منابع متنوع انرژی‌های تجدید پذیر برای تأمین بخشی از نیاز روزافزون انرژی کشور است.
کشور ایران ازلحاظ برخورداری منابع مختلف انرژی یکی از غنی‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و علاوه بر وجود منابع گسترده سوخت‌های فسیلی و تجدید ناپذیر نظیر نفت و گاز دارای قابلیت فراوان انرژی‌های تجدید پذیر ازجمله باد، خورشید، زیست‌توده و زمین‌گرمایی است.
در لایحه برنامه پنج‌ساله ششم توسعه کشور ساخت ۲۶ هزار مگاوات نیروگاه جدید برنامه‌ریزی‌شده است که ۱۶هزار مگاوات آن با تبدیل نیروگاه‌های گازی موجود به سیکل ترکیبی، سه هزار مگاوات آن با ساخت نیروگاه‌های تولید پراکنده، DG(نیروگاه تولید پراکنده) و CHP(تولید هم‌زمان برق و حرارت) و پنج هزار مگاوات دیگر آن با ساخت نیروگاه‌های تجدید پذیر بادی و فتوولتائیک (خورشیدی) تأمین خواهد شد.
در همین پیوند، «محمدحسین روحانی» معاون برنامه‌ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه‌ای اصفهان در حاشیه برگزاری نمایشگاه کیش اینوکس ۲۰۱۶ با اشاره به برنامه‌های این شرکت برای اشاعه و گسترش انرژی‌های نو در استان اصفهان افزود: انرژی‌های تجدید پذیر پدیده‌ای نوظهور در کشور است و مطابق سیاست‌گذاری‌های انجام‌شده مقرر است تا سال ۲۰۲۰ میلادی سهمی از تولید انرژی کشور از این محل باشد.
به گفته این مقام مسئول، برق منطقه‌ای اصفهان از سال ۱۳۹۰ و پیش از تکلیف برنامه‌های وزارت نیرو در این زمینه کار خود را با تمرکز بر انرژی‌های خورشیدی، بادی، زباله‌سوز، بیوماس و بیوگاز آغاز کرده است.
وی با اشاره به قابلیت‌های بالای استان اصفهان در بخش انرژی‌های بادی، اظهار کرد: در این زمینه در گام نخست باید مبانی علمی خوبی داشته و با پتانسیل سنجی، نقاط مناسب و میزان باد موجود بررسی شود.
روحانی خاطرنشان کرد: این شرکت به نصب پنج دکل ۸۰ و ۱۰۰ متری در برخی ارتفاعات استان مطابق اطلس بادی کشور اقدام کرده و بااتصال چهار حسگر( سنسور) در هر دکل، به مدت یک سال و نیم به پتانسیل سنجی و صحت سنجی بادها در فصول مختلف می‌پردازد.
وی گفت: هم‌اینک آمار ساعت‌به‌ساعت از وضعیت سرعت باد، جهت وزش باد، رطوبت منطقه، زاویه تابش خورشید و … در این مناطق وجود دارد و با گذشته یک سال و نیم از زمان نصب دکل‌ها، نوع و میزان قدرت توربینی که باید در هر منطقه نصب شود، مشخص خواهد شد.
معاون شرکت برق منطقه‌ای اصفهان ادامه داد: ۱۰ سایت در استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری برای این مهم مشخص‌شده و برداشت اطلاعات در آن‌ها در حال انجام است و امید می‌رود تا اواخر سال آینده برداشت اطلاعات به پایان برسد.
وی گفت: پس‌ازآن، اطلاعات خام به‌دست‌آمده در اختیار سرمایه‌گذاران قرار خواهد گرفت.
به گفته این مقام مسئول، تولید سه هزار مگاوات انرژی از محل این سراچه‌ها در سال‌های آینده و پس از انجام سرمایه‌گذاری توسط سرمایه‌گذاران پیش‌بینی می‌شود.
روحانی خاطرنشان کرد: چهار مورد از این سایت‌ها شامل «برزوک» کاشان، «قرق چی» اصفهان، «بلداجی» چهارمحال و بختیاری و «بویین و میان دشت» اصفهان در پنجره اطلاع‌رسانی سایت برق منطقه‌ای استان اصفهان آماده سرمایه‌گذاری است و حتی برای سایت قرقچی زمینی به وسعت ۱۸ هکتار در قالب تسهیل حضور سرمایه‌گذاران آماده‌شده است.
روحانی یادآور شد: تاکنون مراجعاتی از سوی شرکت‌های خارجی از کشورهای چین، آلمان و سوئد و همچنین سرمایه‌گذاران داخلی برای حضور در این سایت‌ها داشته‌ایم که پس از مشخص شدن سرمایه‌گذار، قرارداد آن‌ها در قالب خرید برق تضمینی انجام خواهد شد.
معاون برنامه‌ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه‌ای اصفهان در ادامه با اشاره به وجود مناطق بسیار خوب و کویری در کاشان، اردستان، نائین، خور و بیابانک و شهرضا و درمجموع سالیانه بیش از ۳۰۰ روز آفتابی در استان اصفهان، از صدور مجوزهای فراوان برای گسترش انرژی‌های خورشیدی در استان خبر داد.
به گفته این مقام مسئول، بزرگ‌ترین معضل سرمایه‌گذاران در این زمینه اخذ زمین است که گاهی اوقات تا هشت ماه آنان را معطل می‌کند.
معاون برنامه‌ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه‌ای اصفهان از کلنگ زنی دو نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی در شهرکرد و جرقویه اصفهان در هفته‌های گذشته خبر داد که مطابق قول سرمایه‌گذاران، تا ۶ ماه آینده به بهره‌برداری خواهند رسید و برق تولیدی آن‌ها به شبکه سراسر متصل خواهد شد.
روحانی خاطرنشان کرد: دو کنسرسیوم متشکل از فعالیت‌های مشترک(جوینت ونچر- joint venture) ایرانی و خارجی در این سایت‌ها در حال فعالیت هستند و برق تولیدی آن‌ها در قالب قراردادهای پنج‌ساله به‌صورت تضمینی خریداری می‌شود.
وی یادآور شد: هم‌اینک چهار سایت کوچک ۵۰ کیلوولتی انرژی خورشیدی به‌صورت نمونه و پایلوت در شهر اصفهان برای فرهنگ‌سازی استفاده از انرژی‌های نو در دست بهره‌برداری هستند و علاوه بر آن، با هماهنگی‌های انجام‌شده بین شهرداری اصفهان و شرکت‌های توزیع برق، استفاده از انرژی خورشیدی در چهارراه‌ها، تابلوهای تبلیغاتی، پارک‌ها، سرویس‌های بهداشتی و … با ضریب نفوذ بالا و سطح وسیع اجرایی شده است.
روحانی تأکید کرد، بسته‌های مناسب اطلاعاتی شامل بررسی وضعیت زمین، پستی‌ها و بلندی‌ها، نقشه خطوط لوله گاز و … همراه با تسهیلاتی به این منظور برای سرمایه‌گذاران آماده‌شده تا در قالب نیروگاه‌های ۱۰ مگاواتی و برای مصارف عمومی به سرمایه‌گذاری بپردازند.
این مقام مسئول همچنین از آماده شدن پنج بسته ۱۰۰ مگاواتی نیروگاه خورشیدی خبر داد که برق تولیدی آن‌ها پس از خریداری، به شبکه‌های انتقال (۲۳۰ و ۴۰۰ کیلوولت) منتقل خواهد شد، همچنین یک سایت ۱۰۰ مگاواتی در شهرضا آماده‌شده و عملیات اجرایی آن به انجام رسیده است.
روحانی گفت: استان اصفهان به دلیل صنعتی بودن از رشد میانگین سالیانه هفت‌درصدی مصرف برق برخوردار است و همه‌ساله باید نزدیک به ۴۲۵ مگاوات به ظرفیت نصب‌شده نیروگاهی آن اضافه شود.
وی مجموع ظرفیت نیروگاهی استان را حدود چهار هزار و ۱۳۰ مگاوات برشمرد که تولید و مصرف برق به‌طور تقریبی در آن یکسان است.
1

اعتبارات توسعه انرژی‌های تجدید پذیر به شرکت‌های برق منطقه‌ای واگذار شود
وی در ادامه به برنامه‌ریزی برای اشاعه سایر انواع انرژی‌های تجدید پذیر ازجمله بیوگاز، بیوماس و نیروگاه زباله‌سوز در استان اشاره کرد و افزود: شهرداری اصفهان به‌عنوان تنها شهر برخوردار از سیستم مکانیزه جمع‌آوری زباله، از طرح نیروگاه زباله‌سوز استقبال کرده و به دنبال سرمایه‌گذاری در آن است.
معاون برنامه‌ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه‌ای اصفهان بیان داشت: اصفهان با دارا بودن روزانه ۳۲۰ تن زباله، از ظرفیت ایجاد و ساخت نیروگاه زباله‌سوز به ظرفیت ۱۰ مگاوات برخوردار است.
روحانی همچنین با اشاره به وجود بیش از ۲۰۰ دامداری بزرگ بیش از هزار راسی دام سنگین (گاو) در استان، خاطرنشان کرد: هر دامداری با این ظرفیت می‌تواند دست‌کم یک مگاوات برق از جمع‌آوری فضولات دامی خود (درمجموع ۲۰۰ مگاوات ظرفیت در استان) داشته باشد و با تحقق این مهم، از انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از فضولات نیز جلوگیری می‌شود.
وی با اشاره به علاقه‌مندی اصفهانی‌ها برای اشاعه و گسترش این نوع از انرژی‌های تجدید پذیر، خواستار آن شد تا سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) بودجه‌ها و اعتبارات مربوطه را در اختیار شرکت‌های برق منطقه‌ای قرار دهد.
به گفته این مقام مسئول، شرکت‌های برق منطقه‌ای با داشتن اطلاعات و شناخت کامل از منطقه می‌توانند بیشتر این اعتبارات را صرف گسترش انرژی‌های تجدید پذیر کنند و همه مسئولیت آن را نیز بر عهده گیرند.
روحانی تصریح کرد: شرکت برق منطقه‌ای اصفهان از ظرفیت سالیانه سه تا پنج هزار میلیارد ریالی جذب سرمایه‌گذاری برای توسعه شبکه‌های انتقال و فوق توزیع برخوردار است و در صورت در اختیار گرفتن اعتبارات انرژی‌های نو نیز می‌تواند پروژه‌های تجدید پذیر زیادی را در استان به بهره‌برداری برساند.
به نقل از آمارهای وزارت نیرو، ظرفیت کنونی نصب‌شده نیروگاهی کشور در بخش انرژی‌های تجدید پذیر فقط یک درصد سبد انرژی کشور است و پیش‌بینی می‌شود در افق سال ۱۴۰۰ ظرفیت تولید انرژی نیروگاه‌های تجدید پذیر به پنج هزار مگاوات برسد.
ظرفیت کنونی نیروگاهی کشور افزون بر ۷۵ هزار مگاوات است که از این نظر، ایران در رتبه نخست منطقه و چهاردهم جهان قرار دارد.
شرکت برق منطقه‌ای اصفهان در قالب پاویون استان اصفهان در نمایشگاه کیش اینوکس ۲۰۱۶ حضور یافت.
معرفی قابلیت‌های نهادهای مالی داخلی و خارجی، توانمندی‌ها و دستاوردهای بازار سرمایه، پول و بیمه کشور، توانمندی‌های شرکت‌های حاضر در بورس اوراق بهادار، ارائه خدمات نوین بانکی و بیمه‌ای، کمک به تشکیل سرمایه در اقتصاد ملی، افزایش ظرفیت‌ها برای رقابت بازار پول و سرمایه کشور با بازارهای مشابه منطقه و معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در طرح‌های کلان ملی از مهم‌ترین اهداف برگزاری Kish Invex 2016 بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *