به نقل از خبرگزاری ایسنا، آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش جدیدی پیش‌بینی کرد منابع انرژی تجدیدپذیر تا سال ۲۰۲۳، در ۳۰ درصد از تولید برق جهان سهم خواهند شد. اما برق تنها یک بخش کوچک است و تا پنج سال آینده، انرژی تجدیدپذیر ۱۲.۴ درصد از کل تقاضای جهان برای انرژی را تشکیل می‌دهد.

فاتح بیرول، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی در این باره گفت: نفوذ اندک انرژی تجدیدپذیر برای حمل و نقل و گرمایش خانه و صنعت که عمده انرژی جهان به مصرف می‌رسانند، نقطه کوری است که باید به آن پرداخته شود.

در گزارش ۲۰۱۸ آژانس بین‌المللی انرژی درباره انرژی های تجدیدپذیر نوشته شده است: در واقع نقش انرژی تجدیدپذیر در گرمایش و حمل و نقل مورد غفلت واقع شده است در حالی که کربن زدایی این بخشها، اولویت کلیدی برای دستیابی به اهداف پایدار و جوی بلندمدت ما است.

در روند جاری توسعه، انرژیهای تجدیدپذیر تنها در ۱۸ درصد از مصرف انرژی جهان تا سال ۲۰۴۰ سهم دارند که کمتر از سقف ۲۸ درصد مورد نظر آژانس بین‌المللی انرژی برای خنثی کردن تاثیر تغییرات جوی، تولید هوای پاک‌تر و فراهم کردن دسترسی به انرژی مدرن در سراسر جهان است.

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده اگر دولتها سیاستها و مقرراتی را اجرا کنند که به شرکتها و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در انرژی پاک اطمینان دهد، انرژی‌های تجدیدپذیر می‌توانند ۲۵ درصد سریع‌تر رشد کنند. بر اساس انتظارات این گروه، ۴۰ درصد از تقاضای جهانی برای انرژی در فاصله سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ توسط انرژی‌های تجدیدپذیر تامین خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود چین به مدد سیاستهایی که برای کربن زدایی بخش انرژی و کاهش سطح بالای آلودگی کشور اجرا می‌کند، تا سال ۲۰۲۳ از اتحادیه اروپا به عنوان بزرگترین مصرف کننده انرژیهای تجدیدپذیر در جهان سبقت بگیرد. این کشور به تنهایی در ۴۰ درصد از رشد انرژی های تجدیدپذیر جهان در پنج سال آینده سهم خواهد داشت. پس از چین، اتحادیه اروپا شاهد سریعترین نرخ رشد در بکارگیری انرژیهای تجدیدپذیر خواهد بود و از این نظر بالاتر از آمریکا قرار می‌گیرد. این بلوک دستیابی به اهداف انرژیهای تجدیدپذیر در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۳۰ را هدف گرفته است.

در حالی که نیروی بادی و نیروی خورشیدی در صدر اخبار قرار گرفته‌اند اما آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده عمده رشد انرژیهای تجدیدپذیر از زیست انرژی خواهد بود. این بخش شامل سوخت زیستی خواهد بود که جانشین بنزین و دیزل می‌شود. طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، حدود ۳۰ درصد از مصرف انرژی تجدیدپذیر جدید تا سال ۲۰۲۳ از زیست انرژی خواهد بود.
سوخت زیستی (biofuel) یک سوخت گازی، مایع یا جامد است که محتوای انرژی آن از منابع زیستی به دست آمده است مواد آلی که بدن موجودات زنده را می‌‌سازند،‌ منبعی بالقوه از انرژی ذخیره‌شده هستند، که می‌توان از آنها به عنوان سوخت زیستی استفاده کرد. این سوخت از فرآیند فتوسنتز مشتق شده و در نتیجه اغلب به عنوان یک منبع انرژی خورشیدی در نظر گرفته می‌شود.

این موضوع حائز اهمیت است زیرا زیست انرژی تنها منبع انرژی تجدیدپذیر است که سهم قابل توجهی برای فراهم کردن نیرو برای حمل و نقل و گرمایش دارد. این دو بخش به اتفاق یکدیگر ۸۰ درصد از مصرف انرژی جهان را تشکیل می‌دهند.

آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد منابع تجدیدپذیر حدود یک سوم از تقاضای جدید جهان برای گرمایش بین سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ را تامین کند. عمده این رشد از سوی چین، اتحادیه اروپا، آمریکا و هند خواهد بود. بنا بر پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی، در بخش برق، نیروی خورشیدی ۶۰۰ گیگاوات انرژی پاک را برای شبکه نیرو اضافه خواهد کرد که بیشتر از تمامی فناوریهای تجدیدپذیر دیگر خواهد بود. جهان تا سال ۲۰۲۳ یک ترابایت (یا یک تریلیون وات) ظرفیت نیروی خورشیدی خواهد شد.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، نیروی بادی نیز دومین سهم بزرگ را در تولید نیروی پاک خواهد داشت. آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی می‌کند ظرفیت نیروی بادی حدود ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت و به حدود ۳۲۵ گیگاوات عرضه جدید بالغ می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *