فهم ما از زمین و اینکه چگونه در حال تغییر دادن آن هستیم، همواره در حال افزایش است!

روز جهانی زمین (روز زمین پاک) در روز ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۴۸ ساله شد و گوگل هم به همین مناسبت، ویدیویی از دکتر Jane Goodall قرار داد که در آن تلنگری به ما زده شد که “سهم خود را برای این سیاره زیبا انجام دهید”. از سال ۱۹۷۰ که سناتور مجلس آمریکا Gaylord Nelson روز زمین پاک را بنیان نهاد تا کنون اقدامات مختلفی صورت گرفته است. بسیاری از آلاینده‌های خاک، آب و هوا توسط وضع قوانین محیط زیستی در آمریکا پاک شدند؛ اما معضلات امروز هم کم دلهره‌آورتر از قبل نیست. تجمع گازهای گلخانه‌ای در اتمسفر، از بین رفتن حیات وحش و گونه‌های مختلف جانوری، اسیدی شدن و آلودگی اقیانوس‌ها همگی حادتر و ناپایدارتر شده است. این نوشته توسط Brad Plumer و Joseph Stromberg در مورد محیط زیست آمریکا تهیه شده و از زبان آن‌ها گفته شده است.

۷ نکته مشکل ساز، جذاب و دلگرم کننده که از روز زمین پاک سال گذشته آموختیم:

۱) مشکل پلاستیک‌ها از چیزی که فکر می‌کردیم بسیار وخیم‌تر است

یکی از غم‌انگیزترین اخباری که در سال گذشته شنیدیم، گزارشی مربوط به یک وال ۶ تُنی بود که در سواحل جنوبی اسپانیا همراه با ۳۰ کیلوگرم پلاستیک در معده‌اش به گِل نشسته بود؛ علامتی عجیب و غریب از رشد فزاینده حجمی از پلاستیک که در اقیانوس‌ها رها می‌کنیم. گزارشی مربوط به سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد که هر ساله ۴.۸ تا ۱۲.۷ میلیون تُن پلاستیک از خشکی‌ها وارد اقیانوس‌ها می‌شود و با ادامه این روند تا سال ۲۰۵۰، تعداد پلاستیک‌ها از تعداد ماهی‌ها بیشتر خواهد شد. تنها نکته امیدوار کننده این است که اخیرا دانشمندان آنزیمی را کشف کرده‌اند که می‌تواند پلاستیک را تجزیه نماید.

 

 

۲) آخرین کرگدن سفید شمالی نر را هم از دست دادیم

مورد دیگری که می‌بایست هر سال بررسی کنیم، تعداد گونه‌های جانوری است که برای همیشه آن‌ها را از دست دادیم. در ماه دسامبر، سازمان شیلات و حیات وحش امریکا اعلام کرد که beaverpond marstonia، نوعی حلزون کوچک که در گرجستان یافت می‌شد، منقرض شده است. همچنین، Christmas Island Pipistrelle، نوعی خفاش که در سواحل استرالیا یافت می‌شد، منقرض شد.

سه نوع لاک پشت chained gecko، blue-tailed skink و whiptail skink هم بنا بر گزارش “اتحادیه بین‌المللی برای طرح مباحث مربوط به طبیعت” نیز منقرض شدند. همچنین برخی گونه‌ها نیز در مرز منقرض شدن بالا و پایین می‌شوند. متاسفانه آخرین کرگدن سفید شمالی نر، در سودان، در ماه مارچ (اسفند) در سن ۴۵ سالگی از بین رفت. هر چند تحقیقاتی در رابطه با لقاح مصنوعی و باردار کردن یک کرگدن سفید شمالی ماده با استفاده از بقایای مربوط به کرگدن نر از بین رفته، در دست اجرا است.

 

 

۳) بازگشت برخی گونه‌های منقرض شده و کشف چند گونه جدید

سه نوع قورباغه Black-eyed Leaf،variable harlequin و striped bass که در معرض انقراض کامل قرار داشتند اکنون در طبقه کمتر محافظت شده قرار گرفته‌اند و این نشان می‌دهد که گام‌های خوبی برای حفظ آن‌ها که رو به نابودی کامل بودند، برداشته شده است. همچنین دانشمندان، گونه‌های جدیدی را برای اولین بار کشف کرده‌اند. آکادمی علوم کالیفرنیا (California Academy of Sciences)، ۸۵ گونه جدید از جانوران و گیاهان را در کاتالوگ جدید خود قرار داده است؛ از جمله ۱۶ نوع گُل، ۱ نوع فیل، ۱۰ نوع کوسه، ۲۲ نوع ماهی، ۳ نوع عقرب، ۷ نوع مورچه، ۱۳ نوع قارچ دریایی، ۷ نوع عنکبوت، ۳ نوع زنبور و…

 

 

۴) یخ‌های قطبی از چیزی که فهمیده بودیم سریع‌تر آب می‌شوند

ما میدانیم که زمین در حال گرم‌تر شدن است، اما مثال‌های شوک‌آوری را در سال گذشته دیدیم که این روند تا چه مقدار زیادی سریع است. مناطق قطبی زمین دو برابر سریع‌تر از سایر مناطق آن در حال گرم شدن هستند. دانشمندان NOAA اعلام کردند که در سال گذشته میزان آب شدن یخ‌ها بیشترین در ۱۵۰۰ سال اخیر بوده است.

مواردی که مشاهده شده است نشان می‌دهد که روند گرم شدن همواره آرام و تدریجی نیست و گرم شدن جهانی می‌تواند منجر به فعال شدن مکانیزم‌ها و رویدادهای دیگری شود که آن‌ها نیز این روند را خود به خود تشدید کنند.

 

 

۵) جلبک‌های آبی مجددا در آب‌های خلیج Chesapeake رشد کرده‌اند و انسان‌ها می‌توانند به خود ببالند!

خلیج Chesapeake بزرگ‌ترین محل اتصال رودها و مدخل آن‌ها در آمریکاست و برای چند دهه آلوده‌ترین آن‌ها نیز بوده است. حجم انبوهی از کودها، پسماندهای کشاورزی و دامداری و طوفان‌های آبی در مریلند، ویرجیانا و… همگی باعث آلودگی این خلیج می‌شدند.

با توجه به آلودگی ناشی از حضور نیتروژن و فسفر در این خلیج، گونه‌های آبی از جمله جلبک‌های آبی و ماهی‌ها از بین رفتند؛ اما با توجه به واکنش مناسب دولت و اقدامات انجام گرفته سرانجام این روند اصلاح شده و حجم عظیمی از جلبک‌های آبی مجددا احیا شدند.

 

 

۶) متاسفانه ما به طرز نا امید کننده‌ای برای مقابله با فجایع نا آماده هستیم و از آنان درس کافی نمی‌گیریم

سال ۲۰۱۷ سالی بی رحم و سرشار از رویدادهای تلخ در نقاط مختلف جهان بود. توفان ماریا با سرعت ۱۵۰ مایل در ساعت پورتوریکو آمریکا را در نوردید و ۸۰ درصد زیرساخت‌های برقی را نابود کرد. همچنین توفان هاروی خسارات سهمگینی به ایالت تگزاس وارد کرد؛ این دو توفان در مجموع ۳۰۶ میلیارد دلار به اقتصاد امریکا ضربه وارد کردند. روندی که به نظر می‌رسد با افزایش دمای زمین بیشتر نیز خواهد شد.

با وجود این خطرات، مردم دوباره خانه‌های خود را با همان روند قبلی و درهمان نقاط قبلی از نو ساخته‌اند که این مسئله می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

 

 

۷) ما به پیدا کردن یک زمین دیگر در آن بالاها نزدیک‌تر شده‌ایم

تا جایی که تاکنون میدانیم تنها سیاره قابل سکونت زمین است، اما دانشمندان در کشف کردن مطالب جدید در این حوزه پیشرفت بسیار کرده‌اند. پس از ارسال تلسکوپ کپلر در سال ۲۰۰۹ به فضا، ۲۵۰۰ سیاره از ۳۵۰۰ سیاره خارج از منظومه شمسی شناسایی شده‌اند که این مسئله یک جهش بزرگ است.

در نقطه‌ای از فضا منظومه‌ای شامل ۷ سیاره با ابعاد مشابه زمین کشف شده است که به دور ستاره‌ای به نام Trappist-1 می‌چرخد، بسیار خنک‌تر و کوچک‌تر از خورشید خودمان.

ناسا اعلام کرده است که نزدیک‌ترین سیاره به Trappist-1 ممکن است حاوی آب مایع باشد، چیزی که بیش از هر چیز دیگر برای حیات لازم است. موارد دیگری نیز وجود دارد که همگی باید به دقت بررسی شوند؛ به هر حال تا این لحظه تنها مکان قابل زندگی، سیاره زمین است و باید بسیار مراقب آن باشیم؛ شاید روزی شانس به ما روی آورد و سیاره‌ای جدید یافتیم.

 

 

شما می‌توانید این خبر را به زبان انگلیسی اینجا بخوانید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *