فضانوردان در سفرهای فضایی مدت طولانی را بدون در اختیار داشتن آب تازه می‌گذرانند. آبی که آن‌ها مصرف می‌کنند به‌طور مداوم بازیافت می‌شود.
مهرداد محجوبی، طراح صنعتی ساکن سوئد سعی کرده که این شیوه بازیافت آب را بر روی زمین نیز اجرا کند.
برای عملی کردن این ایده، از سیستم «مداربسته» استفاده می‌کنند؛ یعنی همان شیوه‌ای که فضانوردان در فضا برای دوش گرفتن استفاده می‌کنند. آب گرمی که از دوش خارج می‌شود، استانداردهای لازم برای استفاده و حتی نوشیدن را دارد و سپس دوباره همین آب به دوش پمپاژ می‌شود. این فرایند، آن‌چنان سریع انجام می‌شود که آبی که برای دومین بار از دوش برای استفاده خارج می‌شود همچنان گرم است و تنها لازم است کمی داغ‌تر شود.
مهرداد محجوبی می‌گوید: «روش به‌کاررفته در این طرح، بخشی از دانش مربوط به موشک‌هاست. آب استفاده‌شده، دوباره جمع‌آوری و آزمایش می‌شود. سیستم تصفیه متشکل از یک میکرو کپسول است که ذرات بزرگ را از آب جدا کرده و آب را به یک نانو کپسول منتقل می‌کند. در این بخش، تمام ناخالصی‌های کوچک‌تر جدا می‌شوند تا جایی که آب برای بازگشت دوباره به چرخه بازیافت کاملاً آماده‌شده و کاملاً شفاف و تمیز شود.»
به گفته مهرداد محجوبی، آب حمام‌ها در آینده به این شکل تأمین خواهد شد و به‌این‌ترتیب درحالی‌که راحتی و بهداشت حفظ‌شده، امکان صرفه‌جویی آب تا ۹۰ درصد، و صرفه‌جویی در انرژی تا ۸۰ درصد فراهم می‌شود.
او می‌افزاید: «بازار مصرف برای این صنعت تمام افرادی را شامل می‌شود که از دوش استفاده می‌کنند. درواقع بزرگ‌ترین سود استفاده از این روش عاید مراکزی می‌شود که میزان مصرف آب آن‌ها بسیار بالاست، مانند مؤسساتی که حمام‌دارند، مراکز ورزشی و همچنین برای خانواده‌ها درجاهایی که میزان مصرف آب و هزینه مصرف آن بالاست.»
در یک حمام روزانه که تنها پنج دقیقه طول بکشد، باید دست‌کم ۷۰ لیتر آب استفاده کرد. بخش عمده مصرف آب در اروپا صرف شستشوی بدن می‌شود. به همین دلیل است که امید می‌رود بتوان از این فناوری به‌طور گسترده در آینده استفاده کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *