طراحی و ساخت خودروی خورشیدی یکی از روش‌های پیشرفته و البته متفاوت برای کمک به استفاده از انرژی پاک است و فراگیر شدن آن می‌تواند گامی بزرگ برای توسعه علمی و گسترش کاربرد انرژی‌های پاک در جامعه باشد.
حضور خبرنگاران خبرگزاری آسوشیتد پرس در مرحله تست خودروی خورشیدی هاوین در بزرگراه قزوین – زنجان و انعکاس حضور تیم سازنده این خودروی خورشیدی در مسابقات جهانی امریکا در این خبرگزاری منجر به بازتاب این رویداد در روزنامه‌ها و وب‌سایت‌های خبری مختلف جهان ازجمله واشنگتن‌پست، elan، بخش خبری یاهو، دویچه وله آلمان و… شده است.
در بخشی از گزارش واشنگتن‌پست آمده است: اگرچه موتور و صفحات خورشیدی این خودرو از خارج واردشده اما این تیم نوعی سیستم مسیریابی حداکثر را برای خودرو طراحی کرده است که با ایجاد اتصال بین اینونترها، شارژهای باتری و سایر دستگاه‌ها باعث بهینه‌تر شدن سلول‌های خورشیدی آن می‌شود.
به گفته فرخنده نظیری، ۲۰ ساله، مسئول بخش الکترونیک پروژه و تنها عضو خانم در این تیم تحقیقاتی از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، آن‌ها قصد دارند جذب انرژی خورشیدی در این خودرو را بر اساس مسیری که طی خواهد کرد بهینه‌سازی کنند.
وی گفت: ما در ابتدا مسیر مسابقه را شبیه‌سازی کرده و شرایط آب‌وهوا را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم. سپس زوایای اشعه‌ی خورشید در طول ۸ روز مسابقه را محاسبه می‌کنیم.
این خودرو ۲۲۰ کیلوگرمی (۴۸۵ پوندی) دارای ۴.۵ متر (۱۵ فوت) طول، ۱.۸ متر عرض و ۱.۱ متر ارتفاع است و به یک اتاقک راننده شبیه به کابین خلبان مجهز است. باتری‌های لیتیومی این خودرو با کمک پنل‌های سلول‌های خورشیدی به مساحت شش مترمربع می‌تواند خودرو را به مدت چهار ساعت با سرعت ۹۰ تا ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت براند.
نسخه قبلی این خودرو بانام «هاوین ۱» در مسابقات خودروهای خورشیدی استرالیا مقام هفدهم را به دست آورد.
در ادامه گزارش واشنگتن‌پست به حامیان مالی ساخت این خودرو اشاره‌شده است: یک بانک ایرانی و یک تولیدکننده باتری که حامیان مالی این تیم تحقیقاتی هستند ۱۵۰ هزار دلار را به این پروژه اختصاص داده‌اند. انتظار می‌رود هزینه‌های حضور در این مسابقات و مسافرت تیم به امریکا بیش از این مبلغ باشد.
دکتر بیت‌الله اکبری، سرپرست این تیم تحقیقاتی می‌گوید به اعتقاد او این پروژه می‌تواند گامی در راستای اشاعه انرژی پاک در کشور ایران باشد. در ایران درصد بالایی از یارانه‌ها به سوخت‌های فسیلی اختصاص می‌یابد که متأسفانه باعث ترغیب عموم به استفاده از خودروهای بنزینی شده است.
محققان جوان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین می‌توانند در رشد اقتصادی ایران و مخصوصاً در حوزه انرژی پاک نقش مهمی را ایفا کنند که این خود باعث کاهش وابستگی ما به نفت مخصوصاً در برهه کنونی که نیاز به‌صرفه جویی است خواهد شد.
در پایان این گزارش تصریح‌شده است: ماه گذشته، ایران باهدف نزدیک کردن قیمت انرژی به قیمت جهانی آن، بخشی از یارانه اختصاص‌یافته به انرژی را حذف کرد که درنتیجه آن قیمت بعضی از فرآورده‌ها تا دو برابر افزایش یافت. ایران تحت تحریم‌های بین‌المللی ناشی از برنامه هسته‌ای خود است.
یارانه اختصاص‌یافته به بنزین درگذشته باعث پایین نگه‌داشتن تصنعی قیمت این فرآورده شده بود و درنتیجه هزینه یک بطری آب‌معدنی نسبت به یک بطری بنزین ارزان‌تر بود. هدف از حذف این یارانه‌ها آزاد کردن درآمد ناشی از هدفمند کردن یارانه برای مصرف در بخش تولید و پروژه‌های زیرساختی است.
به گفته مسعود مهاجر، کارشناس حمل‌ونقل با توجه به اینکه ایران در سال دارای ۳۰۰ روز کاملاً آفتابی است و ظرفیت طبیعی لازم برای شارژ کردن پنل‌های خورشیدی فراهم است سرمایه‌گذاری دولت در حوزه انرژی خورشیدی می‌تواند بسیار مفید باشد.
به گفته او با حذف یارانه سوخت و انرژی و با توجه به برخورداری همه مناطق ایران از نور مناسب خورشید، انرژی خورشیدی می‌تواند جایگزین مناسبی برای سوخت‌های فسیلی باشد.
خودروی خورشیدی هاوین ۱ در مسابقات جهانی استرالیا که دو سال پیش برگزار شد دربین ۴۴ تیم دنیا به مقام هفدهم دست‌یافت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *