این روزها بیشتر نام فورد را به خاطر حضور مدیرعاملش، آلن مولالی، در بین نامزدهای نهایی مدیرعاملی مایکروسافت می‌شنویم. دنیای خودرو-اما آن‌طور که پیدا است این خودروساز آمریکایی می‌خواهد از فناوری PlantBottle که در ساخت بطری‌های سبز کوکاکولا استفاده می‌شود، برای ساخت صندلی خودروهای جدیدش استفاده کند.
در تهیه PlantBottle به‌نوعی از زیست سوخت‌ها (در اینجا اتانول به‌دست‌آمده از نی‌شکر) به‌عنوان ماده خام استفاده می‌شود تا نوعی اختصاصی از PET (پلاستیک رایج در ساخت بطری‌ها) حاصل آید. درواقع نکته این است که در ساخت PET معمولی -که قابل بازیافت هم هست- از مواد نفتی استفاده می‌شود، ولی متریال مخصوصی که فورد برای پوشش صندلی‌های خودرو ساخته از PlantBottle تشکیل‌شده که دوستدار طبیعت است.
کوکاکولا می‌گوید تاکنون ۱۸ میلیارد بطری از جنس PlantBottle توزیع کرده که باعث صرفه‌جویی به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در مصرف نفت گردیده. با استفاده از متریال پلنت باتل در ساخت صندلی خودروهای فورد می‌توان یک صرفه‌جویی ۶ هزار بشکه‌ای دیگر در مصرف نفت انجام داد. البته استفاده از زیست سوخت‌ها بدون انتقاد نیز نیست و خیلی‌ها می‌گویند فراگیری استفاده از آن‌ها، مضراتی را در دیگر بخش‌ها نشان داده است.
برای مثال، برخی سازمان‌های غیردولتی می‌گویند زمین‌هایی که باید برای کشت و زرع و تأمین مواد غذایی برای کشورهای فقیر استفاده شود، به تأمین زیست سوخت‌ها برای تهیه انرژی و مواد خام موردنیاز کشورهای توسعه‌یافته اختصاص‌یافته و این استفاده صحیحی نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *