دکتر کاوه مدنی، استاد ایرانی مدیریت محیط‌زیست امپریال کالج لندن که رهبری یک گروه تحقیقاتی را درزمینهٔ اثرات مراکز داده و سرورهای اینترنتی بر منابع آبی به عهده داشته است، گفت: مراکز و سرورهای داده و همچنین بانک‌های اطلاعاتی عمده دنیا نه‌تنها از آب برای خنک کردن استفاده می‌کنند، بلکه با توجه به مصرف مقادیر عظیم انرژی فشار مضاعفی بر منابع آبی وارد می‌کنند. با توجه به مصرف چرخ‌دنده‌ای آب و انرژی، مصرف بیشتر انرژی به معنای مصرف بیشتر آب است. در حال حاضر دنیا با کمبود آب روبرو است و برای تأمین نیاز جمعیت رو به افزایش نیاز به افزایش ۶۰ درصدی منابع آب در دسترس دارد. با پیشرفت فنّاوری و استفاده روزافزون کاربران اینترنت از سرورها و مراکز داده انتظار می‌رود که این بخش به‌زودی تبدیل به یک مصرف‌کننده عمده انرژی و آب بدل شود. این بخش به‌زودی گوی سبقت در تولید گازهای گلخانه‌ای را از صنعت هوانوردی خواهد ربود اما تابه‌حال کمتر کسی از اثرات چشمگیر این بخش‌بر منابع آبی خبر داشت. این تحقیق زنگ خطری برای تأمین‌کنندگان پایگاه‌های اطلاعاتی و سرورهای داده است که در حال حاضر بیشتر در کشورهای توسعه‌یافته مستقر هستند.

مدنی گفت: نتایج تحقیقات ما نشان می‌دهد که رد پای آبی تبادل ۱ گیگابایت اطلاعات می‌تواند به‌اندازه رد پای آبی ۱ کیلوگرم گوجه‌فرنگی یا ۲۰۰ لیتر آب باشد. این بدین معنی است که با صرفه‌جویی در مصرف اینترنت می‌توان فشار روزافزون بر منابع آبی را کاهش داد. می‌توان به‌سادگی با کاهش بارگیری‌ها و بارگذاری‌های بی‌مورد اینترنتی، تماشای کمتر ویدئوها و کاهش مصارف اینترنتی تلفن‌های همراه به کاهش اثرات آبی اینترنت کمک کرد.
مدنی خاطرنشان کرد: صرفه‌جویی در تبادلات اینترنتی تنها یک نمونه از صدها روش غیرمستقیمی است که با استفاده از آن‌ها می‌توان فشار به منابع آب را کاهش داد. جامعه علمی به درک جدیدی از ارتباط تنگاتنگ بخش آب با سایر بخش‌ها رسیده است. «هرگز نشه فراموش لامپ اضافی خاموش» دیگر تنها شعار صرفه‌جویی در بخش برق نیست چراکه می‌تواند به حفاظت از آب و محیط‌زیست و کاهش گازهای گلخانه‌ای هم کمک کند.
وی افزود: در جهت کاهش رد پای آبی بسیاری از شرکت‌های بزرگ فعال در بخش داده و اینترنت نظیر فیس‌بوک سرورهای خود را به مناطق پر آب و سردتر دنیا منتقل کرده‌اند. همچنین در جهت کاهش مصرف انرژی‌های فسیلی در بخش داده این شرکت‌ها برای تولید بیشتر انرژی‌های تجدیدپذیر به تکاپو افتاده‌اند.
این محقق مدیریت منابع آب و محیط‌زیست اظهار داشت: با توجه به استفاده بیش از ۹۰ درصد از آب در بخش کشاورزی به اعتقاد برخی افراد صرفه‌جویی در بخش صنعتی و خانگی نمی‌تواند تأثیر بسزایی در جهت بهبود وضعیت آب داشته باشد.
وی در این زمینه معتقد است که این باور غلط بدون لحاظ قیمت تمام‌شده آب توزیعی در بخش‌های شرب، کشاورزی و صنعت و لحاظ توزیع جغرافیایی آب در ایران شکل‌گرفته است. تغییر الگوهای رفتاری و زندگی می‌تواند کمک بسزایی به بهبود وضعیت آب در ایران بکند و همان‌طور که قطره‌قطره می‌توان دریا ساخت باصرفه جویی هر قطره آب می‌توان به احیای منابع آب کشور و جلوگیری از نابودی بیشتر این منابع امید بست.
از ابتدای هزاره جدید میلادی میزان دسترسی به اینترنت در سطح دنیا از ۸ درصد به ۳۸ درصد رسیده است. همچنین میزان نقل و انتقالات اینترنتی اطلاعات به‌طور تصاعدی رو به افزایش است به‌طوری‌که از رقم ۱۰۰ گیگابایت بر ثانیه در سال ۲۰۰۲ به رقم ۲۸۰۰۰ گیگابایت بر ثانیه در سال ۲۰۱۳ رسیده است و در این مدت تعداد سرورهای موردنیاز برای تأمین نیاز کاربران اینترنتی ۷ برابر شده است.
طبق تحقیقات سرورهای اینترنتی دنیا برای جابجایی یک گیگابایت اطلاعات ۲۰۰ لیتر آب مصرف می‌کنند. در ایران ۳۷ میلیون کاربر اینترنتی وجود دارد که اگر به‌طور میانگین هفته‌ای یک گیگابایت مصرف داشته باشند، این مقدار برابر با مقدار آب مصرفی برای تولید ۱۸۵۰ تن برنج می‌باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *