با کمک ربات جدید Daisy، اپل می‌تواند یک آیفون قدیمی را در چند دقیقه به قطعات مختلفی تبدیل کند. سرعت کار این ربات شاید حتی از سیری، دستیار هوشمند اپل نیز بالاتر باشد. Dasiy ربات منحصر به فردی است که با هدف بازیافت طراحی و توسعه پیدا کرده است.

شرکت اپل طی یک رویداد جهانی حفاظت از محیط زیست، ربات بازیافت Daisy را به نمایش گذاشت. این دستگاه نسبت به نسخه قبلی‌اش یعنی Liam پیشرفته‌تر بوده و سریع‌تر می‌تواند به بازیافت بپردازد. Dasiy را می‌توان بخشی از تلاش‌های اپل برای داشتن دنیای سالم با کمک فناوری دانست و موجب خواهد شد تا محصولات پیشین به منابعی تجدیدپذیر برای آینده تبدیل شوند.

گوشی‌های هوشمند دارای مواد اولیه مختلفی چون طلا، مس، پلاتین، لیتیوم، آلومینیوم و فولاد هستند که می‌توان آن‌ها را بازیافت کرد؛ بنابراین برای انجام چنین کاری نیاز است تا از دستگاه‌های مخصوص بازیافتی بهره گرفت. به گفته اپل این دستگاه در هر ساعت ۲۰۰ گوشی هوشمند آیفون را بازیافت می‌کند و در دسترس شرکت قرار می‌دهد.

دِیزی می‌تواند ۹ آیفون تولیدشده توسط اپل را به‌صورت کامل شناسایی و تک‌تک قطعات را کاملاً سالم جدا کند. زمانی که قطعات جدا و وارد فرایند بازیافت شوند، از هر ۱۰۰ هزار دستگاه جداشده می‌توان ۱۹۰۰ کیلوگرم آلومینیوم، ۷۷۰ کیلوگرم کبالت، ۷۱۰ کیلوگرم مس و ۱۱ کیلوگرم عناصر کمیاب بیرون کشید.

دیزی ابتدا اسمارتفون را اسکن می‌کند تا اطلاعات کاملی از ساختار و ابعاد دستگاه به دست آورد سپس شروع به جدا کردن قطعات می‌کند. با توجه به وجود سنسورهای مختلف دقت عملکرد Daisy در خارج کردن پیچ‌ها و جدا کردن قاب به شکل دقیقی صورت می‌گیرد.

اپل می‌خواهد برای بازیافت هر آیفون و ارائه اسمارتفون‌های قدیمی توسط مشتریان با برنامه Apple Backup تا ۳۰ آوریل کمک شایانی به حفاظت از محیط زیست کند. با ارائه گوشی هوشمند کهنه، مشتریان از اپل کارت هدیه دریافت خواهند کرد تا کارشان بی پاداش نماند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *